Laureaci VIII edycji konkursu. E-wolontariat jeszcze nigdy nie był tak blisko!

Znamy laureatów VIII edycji konkursu „Odkryj e-wolontariat” – jedynego w Polsce przedsięwzięcia, które wspiera projekty angażujące wolontariuszy przez Internet. Od siedmiu lat Fundacja Dobra Sieć wraz z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności wspomaga inicjatywy, które zmieniają oblicze polskiego Internetu. W tym roku w projekty laureatów może zaangażować się każdy z nas!

– Dwa lata temu zmieniliśmy formułę konkursu „Odkryj e-wolontariat” tak, by wspierać nowe inicjatywy lub ulepszać istniejące w Internecie projekty społeczne. Konkurs nie przyznaje więc nagród honorowych a granty, projekty natomiast objęte są programem edukacyjnym i doradztwem – mówi Marzena Kacprowicz, koordynatorka Programu E-wolontariatu Fundacji Dobra Sieć. W tym roku organizatorzy przyznali najlepszym pomysłom granty w wysokości 10 000 złotych.

Do konkursu zgłoszono pięćdziesiąt pomysłów na działania angażujące społeczność internautów dla wspólnego dobra. Wyłonionych 10 finalistów wzięło udział w programie edukacyjnym i otrzymało szansę na wygranie grantu. We wrześniu 2016 r. Kapituła Konkursu wyłoniła zwycięzców. Poznajcie ich i zaangażujcie się w ich działania!

 

Fundacja Court Watch Polska z projektem „Mam to w BIPie!”

 

Trwający już projekt Fundacji Court Watch Polska wykorzystuje crowdsourcing do weryfikacji poziomu dostępności dokumentów publikowanych na stronach polskich gmin dla osób niedowidzących. „Osoby niedowidzące i niewidome mogą sobie bardzo sprawnie radzić w internecie. Ale używanie nieprzeszukiwalnych skanów dokumentów sprawia, że zostają wykluczone, dana informacja – chociaż udostępniona w biuletynie informacji publicznej – pozostaje w dalszym ciągu nieosiągalna.” – piszą na stronie projektu organizatorzy. „Ale ile gmin dokładnie stosuje skany? W jakiej części dokumentów? Postanowiliśmy to sprawdzić. A tam, gdzie są skany – zmienić.”

Zapraszamy do włączenia się w projekt: http://mamtowbipie.pl/

 

Projekt „Hejt_alert” Grupy Zmiana

 

Grupa Zmiana walczy z mową nienawiści poprzez upowszechnianie swojego autorskiego pomysłu – wtyczki do przeglądarki Google Chrome, która za pomocą jednego kliknięcia myszki umożliwia zgłoszenie nienawistnych treści do administratora strony i odpowiednich organów ścigania. Autorzy pomysłu zapraszają chętnych do współpracy e-wolontariuszy do włączenia się w pomoc w jego rozwijaniu.

 

Strona projektu: http://www.hejtalert.pl/
Fundacja Antares z projektem „E-naukowiec”

 

Życie astronoma-naukowca składa się z szeregu godzin spędzonych na filtracji i analizie danych. Do tego celu wykorzystuje się programy komputerowe, jednak w wielu przypadkach nawet najlepsze algorytmy nie zastąpią oczu człowieka. Projekt zakłada stworzenie platformy internetowej, na której e-wolontariusze będą mogli dokonać prostej analizy danych poprzez przeglądanie zdjęć bądź wykresów w Internecie, wyszukiwanie nietypowych elementów oraz ich klasyfikowanie. Każdy z nas może więc włączyć się w rozwój nauki!

 

Już wkrótce więcej informacji o stronie internetowej projektu.

 

 

Organizatorzy VIII edycji konkursu „Odkryj e-wolontariat” serdecznie dziękują wszystkim pomysłodawcom, partnerom, wspierającym, prowadzącym warsztaty oraz członkom Kapituły Konkursu.

 

partnerzy_logo