Jak dobrze zaplanować współpracę z e-wolontariuszami?

Siłą projektów e-wolontariackich są e-wolontariusze – osoby, które w sposób dobrowolny i bez oczekiwania wynagrodzenia wspierają jego realizację za pośrednictwem Internetu. To osoby, których działalność nie zna żadnych granic – mogą mieszkać setki kilometrów od siedziby organizacji, której pomagają i chociaż mogą nigdy nie mieć okazji spotkać się z organizatorami projektu na żywo, są bardzo zaangażowane i swoje zadania wykonują bardzo starannie. Wolontariusze to skarb, o który należy odpowiednio się zatroszczyć. Jak przygotować się do współpracy z e-wolontariuszami?

 

Współpraca bezpośrednia vs. masowa

Współpraca z e-wolontariuszami może być zorganizowana na kilka sposobów, w zależności od potrzeb i charakteru projektu. Dla ułatwienia możemy wyróżnić:

  • E-wolontariat bezpośredni – projekty, w których relacje pomiędzy organizatorami a e-wolontariuszami przypominają relacje znane z tradycyjnego wolontariatu: e-wolontariusze zazwyczaj wybierani są w drodze rekrutacji, organizatorzy podpisują z nimi porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich, rozdzielają pomiędzy nich zadania i monitorują ich wykonanie. Przykład projektu: Kamień z Serca – internetowa poradnia dla młodych ofiar przemocy seksualnej. E-wolontariuszami w projekcie są odpowiednio przeszkolone przez organizatora osoby.
  • E-wolontariat masowy – projekty angażujące dużą liczbę osób, w których zadania wykonywane są na zasadzie crowdsourcingu. Często do tego typu projektów może przyłączyć się każdy, nie ma rekrutacji, a porozumienie o wykonywaniu świadczeń e-wolontariackich zastąpione jest regulaminem strony lub aplikacji, za pośrednictwem której odbywa się e-wolontariat. Przykład projektu: Wikipedia – do grona redaktorów tej największej na świcie wolnej encyklopedii może dołączyć każda chętna osoba..

 

E-wolontariat bezpośredni

Jeśli w waszym projekcie e-wolontariusze będą tworzyli zamknięty zespół, tj. planujecie rekrutację, na podstawie której wybierzecie osoby do współpracy, przy planowaniu współpracy możecie skorzystać z cyklu współpracy z e-wolontariuszami. Z jego pomocą krok po kroku przeprowadzicie diagnozę potrzeb i wybierzecie zadania dla e-wolontariuzy, przeprowadzicie nabór wolontariuszy, dowiecie się, w jaki sposób podtrzymywać wysoki poziom motywacji wśród wolontariuszy, a także jak przeprowadzić monitoring i ewaluację. Cykl współpracy został szczegółowo opisany w Podręczniku e-wolontariatu w części I.

cykl_wspolpracy_z_ewolo

E-wolontariat masowy

Jeśli planujecie zorganizowanie projektu, do którego będą mogli przyłączyć się wszyscy internauci, polecamy lekturę artykułu „Crowdsourcing” w części II Podręcznika e-wolontariatu. Zebraliśmy tam dla was informacje nt. tego, czym w tego typu projektach mogą zajmować się e-wolontariusze, jak ich znaleźć i zachęcić do współpracy, a także jak monitorować efekty i korzystać z mądrości tłumu.

Zachęcamy was również do korzystania z narzędzia do e-wolontariatu – platformy internetowej TuDu.org.pl. Jest to pierwsza platforma crowdsourcingowa oparta na wolontariacie kompetencji, dedykowana polskiemu trzeciemu sektorowi, za pośrednictwem której organizacje pozarządowe mogą współpracować online z wolontariuszami. NGO zamieszczają na TuDu zadania dla wolontariuszy, a e-wolontariusze wypełniają je bezpośrednio przez aplikację. W ciągu pierwszych 6 miesięcy działania TuDu.org.pl na platformie zarejestrowało się 650 użytkowników, którzy wspólnie utworzyli i rozwiązali 60 projektów i 150 zadań (Infografika podsumowująca 6 miesięcy TuDu – http://blog.e-wolontariat.pl/2016/03/tudu-ma-juz-6-miesiecy-infografika/). E-wolontariusze TuDu chętnie pomogą również w waszym projekcie! :)

 

Grunt to dobre przygotowanie!

Jeśli włożycie odpowiednio dużo pracy na etapie planowania współpracy z e-wolontariuszami, później szybko przekonacie się, że może być ona bardzo przyjemna i efektywna. Wszak razem możemy więcej!

 

Na wasze zgłoszenia do konkursu „Odkryj e-wolontariat” czekamy do 5 czerwca 2016 r.!

 

Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z konkursem, śmiało piszcie do nas lub dzwońcie: konkurs@e-wolontariat.pl, tel. 22 825 70 22.